Drzwi wejściowe stanowią ozdobę każdego domu, firmy czy obiektu publicznego. Ich celem jest zapewnienie nam poczucia bezpieczeństwa i ciszy. Ponadto, dzięki nim możemy cieszyć się przyjemną temperaturą w wiatrołapie. Aby ich wyjątkowy design cieszył oczy użytkowników przez długie lata, warto wybrać odpowiedni materiał ich wykonania. Na jakie drzwi się zdecydować, aby nie żałować po latach swojej decyzji? Postawić na drewno, szkło czy jednak stal?

Drewniane drzwi wejściowe- to dobry wybór?

Drewno to piękny, naturalny materiał. Jest chętnie wykorzystywane w pracach wykończeniowych i doceniane ze względu na znakomite walory estetyczne. Do produkcji takich modeli używa się drzew iglastych (np. świerk, sosna) lub liściastych (np. mahoń, dąb). Zaletą takiego rozwiązania jest dosyć dobry poziom izolacji termicznej i akustycznej oraz niski stopień rozszerzalności cieplnej. Ponadto, drzwi drewniane dostępne są w różnych wariantach, dzięki czemu można je łatwo dopasować do elewacji czy stolarki okiennej.

Wewnątrz drzwi znajduje się wypełnienie termoizolacyjne, natomiast od zewnątrz zastosowano płyty wiórowe albo sklejkę. Produkty drewniane nie są zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne czy skrajne temperatury. Nie stanowią też skutecznej ochrony przed włamaniem czy pożarem. Oprócz tego materiał ten jest wrażliwy na działanie wody, przez co musi zostać odpowiednio zabezpieczony specjalnym środkiem ochronnym. Drzwi drewniane wymagają regularnej konserwacji i będą lepszym wyborem do wnętrz budynków.

Drzwi z włókna szklanego- czy sprawdzą się jako modele wejściowe?

Drzwi wykonane z włókna szklanego łączą w sobie właściwości produktów drewnianych i tych wykonanych z PVC. Jako ich wypełnienie stosuje się piankę poliuretanową, która doskonale utrzymuje ciepło i jest dźwiękoszczelna. Zaletą tego rozwiązania jest wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych. Ponadto są one dosyć lekkie. W sprzedaży znajdują się modele z włókna szklanego, które imitują modele drewniane. Można je z łatwością wyczyścić, jednak nie są zbyt popularnym rozwiązaniem, a ma to związek z ich dosyć wysoką ceną.

Drzwi zewnętrzne ze stali- czy warto się na nie zdecydować?

Drzwi zewnętrzne wykonane ze stali zaliczyć można do najbardziej wytrzymałych rodzajów drzwi. Produkty tego typu są wyjątkowo solidne, odporne na wszelkiej maści uszkodzenia, ponadto trudno je sforsować. Świetnie sprawdzają się z tego względu jako modele antywłamaniowe.

Co ważne, są dostępne w wielu kolorach i wzorach. Okleja się je farbą albo maluje, a więc można uzyskać dowolny, pożądany przez siebie efekt wizualny, który będzie współgrać z pozostałymi elementami domu. Ich zaletą jest też to, że nie wymagają specjalnej konserwacji i są łatwe w utrzymaniu czystości. Wybierając drzwi wejściowe ze stali, można mieć pewność, że posłużą nam przez wiele lat i nie stracą swojej dobrej prezencji.

Wybór danego rodzaju drzwi zależy głównie od naszych indywidualnych potrzeb, jak i gustu.