Zastanawiasz się, jak skutecznie walczyć z chwastami lub co zastosować do ściółkowania? Jest jedno rozwiązanie Twoich problemów – agrotkanina. Produkt ekologiczny, wytrzymały i trwały. Jak wykorzystasz go w ogrodzie?

Agrotkanina, czyli mata ściółkująca

Agrotkanina jest materiałem z nici polipropylenowych. Nazywa się ją także matą ściółkującą. Wykorzystasz ją w ogrodnictwie i rolnictwie, przyda się także do ściółkowania. Owa syntetyczna tkanina ma wiele pozytywnych cech, które wpływają na jej popularność. Należą do nich trwałość i wytrzymałość. Agrotkanina składa się z cienkich niteczek połączonych ze sobą jak w tradycyjnej tkaninie. Są one na tyle silne, że wytrzymują działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. 

Jeszcze kilka lat temu agrotkanina była zarezerwowana tylko dla profesjonalistów. Dzisiaj mogą z niej skorzystać początkujący ogrodnicy i hobbyści. 

Agrotkanina – pogromca chwastów

Agrotkanina zapobiega pojawianiu się chwastów. Z powodzeniem zastosujesz ją na rabatach, pod uprawę truskawek, borówek i kwiatów (na przykład żonkili). Dzięki agrotkaninie niechciane rośliny będą miały utrudniony rozrost. Oczywiście nie oznacza to, że całkowicie pozbędziesz się chwastów, jednak zdecydowanie łatwiej będzie Ci je usuwać. Zaobserwujesz też, że wyrasta ich znacznie mniej. 

Mata ściółkująca a właściwości gleby

Agrotkanina świetnie nadaje się do ściółkowania, czyli utrzymania odpowiednich warunków gleby. Do głównych korzyści stosowania agrotkaniny zaliczymy:

  • przeciwdziałanie powstawaniu chwastów – młode rośliny tak szybko się nie zakorzeniają, a kiedy już wyrosną, łatwo usunąć je mechanicznie, 
  • zatrzymywanie wody w glebie – rośliny uprawne są lepiej nawodnione i odżywione, co przekłada się na ich szybszy wzrost, 
  • brak konieczności stosowania herbicydów – mata ściółkująca jest więc ekologiczna, ponieważ używając jej nie szkodzi się środowisku, 
  • utrzymywanie odpowiedniej temperatury ziemi, przez co roślinność nie jest narażona ani na przegrzanie, ani na zmarznięcie, 
  • zapobieganie erozji gleby, 
  • wentylację i balans wodno-powietrzny, 
  • przeciwdziałanie gniciu owoców i warzyw, dzięki czemu można cieszyć się obfitymi zbiorami. 

Agrotkanina – produkt dopasowany do potrzeb ogrodnika

Już wiesz, jakie zastosowanie ma agrotkanina. To jednak nie wszystko, do czego możesz ją wykorzystać. 

Agrotkanina pod truskawki

Agrotkaninę zastosujesz do uprawy roślin, które wymagają sporego nawodnienia. Użyjesz jej na przykład pod truskawki. Montaż agrotkaniny w tym przypadku jest prosty. Z pomocą przychodzą tu specjalne zaciski i elementy mocujące, które znajdziesz w każdym sklepie ogrodniczym. Wystarczy, że na oczyszczonej glebie rozłożysz matę ściółkującą i wytniesz w niej otwory. Potem wystarczy już tylko zasadzić owoce. 

Agrotkanina pod rośliny ozdobne

Mata ściółkująca przydaje się również w architekturze krajobrazu. Swoją funkcję spełnia położona pod roślinami ozdobnymi, na przykład iglakami. Na agrotkaninę możesz wysypać korę pod tuje lub ozdobne kamyki. 

Agrotkaninę dopasujesz do swoich potrzeb i upodobań. Produkt występuje w kilku kolorach – czarnym, zielonym i brązowym. Zielony materiał najlepiej komponuje się z otoczeniem, czyli wszelkiego rodzaju roślinnością. Brązowa agrotkanina sprawdzi się pod korą i kamykami, natomiast czarna będzie dobrze współgrała z ziemią (nikt nawet nie domyśli się, że wykorzystujesz matę ściółkującą). 

Bez agrotkaniny trudno jest się obejść, planując nasadzenia. Czy tkanina ta ma jakieś wady? Oczywiście! Kiedy już raz posadzisz w niej roślinność, niełatwo będzie ją potem przesadzić. Wystarczy jednak odpowiednio zaplanować pracę i po kłopocie.