Pikowane meble w stylu Chesterfield to eleganckie, klasyczne zestawy. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób chce je mieć w swoich rezydencjach. Jednak popularne „Chesterfieldy” sprawdzą się tylko w określonych wnętrzach. Jeśli zatem planujesz ich zakup, koniecznie czytaj dalej.

Czym charakteryzują się pikowane meble w stylu Chesterfield?

Pikowane meble Chesterfield doskonale oddają ducha XVIII wiecznych angielskich salonów i XIX wiecznych klubów dla mężczyzn. Są eleganckie, wygodne i bardzo arystokratyczne. Myli się jednak ten, kto uważa, że sprawdzą się tylko w pomieszczeniach zarezerwowanych dla „wyższych sfer”. Tak naprawdę pikowane meble w stylu Chesterfield pasują do wielu pomieszczeń, trzeba tylko uważać, aby salon czy jadalnia nie były zbyt małe. ”Chesterfieldy” lubią przestrzenie, są bowiem pokaźne i bogate. Niewielki wnętrze mogą przytłoczyć i sprawić, że wyda się jeszcze mniejsze.

Pikowane meble w stylu Chesterfield są ozdobne, można nawet zaryzykować stwierdzenie, że tchną przepychem. Pikowania, miękkie tapicerki, wygięte nóżki i zaokrąglone podłokietniki to ich cechy charakterystyczne. 

Do jakich wnętrz pasują pikowane meble w stylu Chesterfield?

Pikowane meble w stylu Chesterfield pasują do wielu aranżacji. Z jakimi polubią się najbardziej?

Aranżacja glamour

Przepych, bogactwo i blichtr – tak można określić aranżację w stylu glamour. Pikowania, kryształki i wszelkiego rodzaju zdobienia podkreślają estetykę glamour. 

Wybierz sofę, narożnik i fotel, aby uzupełnić salon, jadalnię lub sypialnię. Jeśli chodzi o tę ostatnią warto pokusić się o łóżko z ozdobnym zagłówkiem. 

Zdecyduj się na meble obite takimi tkaninami jak welur lub plusz. Jeśli chodzi o kolorystykę możesz postawić na biel, czerń, fiolet lub fuksję. Wyrazista barwa podkreśli stylistę glamour, nadając pomieszczeniu nieco nowoczesnego charakteru. 

Angielskie wnętrza

Jak już wspomniano, pikowane meble w stylu Chesterfield powstały z myślą o angielskich salonach. Prototypem był fotel, który wykonał lokalny rzemieślnik na zlecenie hrabiego Philipa Dormera Stanhope’a. Mebel miał być wygodny, a przede wszystkim łaskawy dla ubrań. Ówczesna arystokracja lubowała się bowiem w haftach, koronkach i materiałach, które choć eleganckie, bardzo łatwo można było zagnieść. 

Obecnie meble pikowane w stylu Chesterfield są niezwykłym elementem wnętrz angielskich. Są wytworne, ale jednocześnie przytulne. Jeśli chcesz, aby pomieszczenie było nieco bardziej klasyczne, postaw na sofy chesterfield i fotele z ekologicznej skóry. Welur i plusz natomiast przydadzą uroku wnętrzu o surowych i gładkich ścianach. 

Warto wybrać pikowane meble w stylu Chesterfield o barwie cytryny, beżu czy brązu. Szarość także może być odpowiednią propozycją. Jednak warto ją przełamać żywszym akcentem. 

Aranżacja nowoczesna

Myślisz, że pikowane meble w stylu Chesterfield nie pasują do wnętrz nowoczesnych? Jesteś w błędzie! Nowoczesne pomieszczenia zwykle są minimalistyczne i nieco surowe. Jeśli jednak postawisz w nich „Chesterfieldy” – sofę, fotele i pufy – wnętrze od razu nabierze przytulności. Nie obawiaj się, że zaburzysz harmonię nowoczesnej stylistyki. Wystarczy, że zdecydujesz się na meble w określonej kolorystyce – białe, szare lub beżowe. Mogą one być tym elementem wystroju, który najbardziej przykuwa uwagę.

Aranżacja klasyczna

Pikowane meble w stylu Chesterfield kochają klasykę. Doskonale sprawdzą się tutaj duże pokaźne pikowania. Zdecyduj się na tkaniny z grubym splotem. Możesz też pokusić się o tapicerkę ze skóry. Nie zapomnij o tradycyjnych dodatkach, takich jak ciężkie zasłony z chwostami, drewniany stół i mnóstwo bibelotów. 

Oczywiście pikowane meble Chesterfield sprawdzą się nie tylko w domach. Warto wybrać je do biur, salonów urody, salonów fryzjerskich, restauracji, a także pensjonatów i hoteli. Wszędzie, gdzie się znajdą, podkreślą urok pomieszczenia.