Ogrody zimowe zapewnią Ci odrobinę lata w środku mroźnej zimy. Siedzisz sobie wygodnie w fotelu i popijasz gorącą herbatę. Za oknem szaleje śnieżyca, która chce jak najszybciej przepędzić jesień, strącając ostatnie liście z drzew. Ten filmowy scenariusz to nie fantazja, a prawdziwa historia – Twoja i Twojego domu.

Ogrody zimowe dawniej i dziś, czyli trochę historii

O ogrodzie zimowym księżniczki Matyldy Bonaparte pisano już w 1869. Arystokratka mogła w środku zimy przebywać wśród egzotycznych kwiatów i owoców, ciesząc się wspomnieniem wiosny. Historia ogrodów zimowych jest jednak o wiele dłuższa, ponieważ sięga XVI wieku.  

Na północ od Alp budowano pomieszczenia przeznaczone dla roślin cytrusowych. Były to drewniane konstrukcje z przeszkleniem od strony południowej. Z biegiem czasu te niewielkich rozmiarów ogrody zimowe przekształciły się w pomarańczarnie. Tego rodzaju budowle często stawiano przy pałacach. 

Obecnie ogrody zimowe mogą być tak samo finezyjne, jak kiedyś. Budowane z trwałych materiałów, takich jak aluminium, są w stanie przetrwać wiele lat w nienaruszonym stanie. 

Ogrody zimowe to przedłużenie ogrodu i domu. Miejsca, gdzie ciepło ekskluzywnego pomieszczenia spotyka się z naturą, za którą przecież wszyscy tak tęsknimy. 

Ogrody zimowe z aluminium – materiału przyszłości

Coraz więcej osób decyduje się na ogród zimowy. Nic jednak dziwnego, ponieważ dzięki niemu dom zyskuje dodatkowe „zielone pomieszczenie”. Jeśli wahasz się, z jakiego materiału zbudować ogród zimowy, podpowiadamy, że najtrwalsze i najbardziej wytrzymałe są profile aluminiowe. 

Nie bez przesady aluminium zostało nazwane materiałem przyszłości. Pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych nie ulega uszkodzeniu, nie koroduje ani nie rdzewieje. Nie szkodzi mu wilgoć ani nadmierne nasłonecznienie. Aluminiowych konstrukcji nie trzeba poddawać renowacji, co jest ich zdecydowaną przewagą nad drewnem. 

Marzy Ci się ogród zimowy o nietypowym kształcie? Dzięki aluminium może on mieć różną formę, ponieważ jest to materiał plastyczny. 

Wybierając konstrukcje z profili aluminiowych poprawiasz bilans termiczny całego domu – surowiec ten ma korzystne parametry termoizolacyjne (obniżysz zużycie energii). 

To jednak nie wszystko. Aluminium można poddawać procesowi recyklingu niezliczoną ilość razy. Jak więc widzisz jest ono ekologiczne – nie wpływa negatywnie na środowisko. 

Funkcjonalne ogrody zimowe

Ogrody zimowe to dodatkowe pomieszczenia, z których można korzystać całoroczne. Tylko od Ciebie zależy, czy w ogrodzie zimowym zaaranżujesz jadalnię, gabinet, salon czy bibliotekę. Jeśli ma on być przedłużeniem salonu, możesz pokusić się o ten sam rodzaj posadzki. Dobrze sprawdzi się kamień lub terakota. 

Najpopularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o meble do ogrodu zimowego, jest technorattan. Ty oczywiście możesz zdecydować się na drewniane meble lub zestaw wypoczynkowy obity skórą. Wiele zależy oczywiście od stylistyki, w której utrzymane jest wnętrze. 

Dekoracyjne ogrody zimowe

Dzięki ogrodowi zimowemu zatrzymasz lato na dłużej. Nie dopadnie Cię zimowa chandra, ponieważ zawsze możesz odpocząć w otoczeniu zieleni, której tak bardzo brakuje w chłodniejszych miesiącach. 

Co zatem posadzić w ogrodzie zimowym? Wiele zależy od Twoich upodobań. Możesz w wyczarować klimat rodem z tropików lub egzotycznej Azji. Wtedy postaw na:

  • kawę, 
  • juki, 
  • storczyki, 
  • gardenie, 
  • oleandry, 
  • kaktusy, 
  • drzewka cytrynowe. 

Pamiętaj jednak, że tego rodzaju roślinność zimą przechodzi w stan spoczynku, dlatego konieczne może być obniżenie temperatury pomieszczenia do 15 stopni Celsjusza. 

Cenisz sobie harmonię? Urządź ogród zimowy zgodnie z zasadami sztuki feng shui. Przebywając w nim, momentalnie odzyskasz spokój ducha. 

Ogrody zimowe to prawdziwe cuda architektury. Kiedyś były manifestem bogactwa i arystokratycznym kaprysem. Dzisiaj są funkcjonalne i wiele osób nie wyobraża sobie bez nich swojej rezydencji. A Ty, zdecydowałeś się już na ogród zimowy?