Twoja elewacja w ostatnim czasie mocno się zabrudziła albo porosła glonami? Może pora ją umyć? Wygląd domu to także wizytówka właściciela. Kiedy na elewacji zalega brud, kurz, glony i inne zanieczyszczenia na pewno nie jest ona estetyczna. Możesz wyczyścić ją samodzielnie lub z pomocą fachowej ekipy. Podpowiadamy, jakie rozwiązanie jest najlepsze.

Jak umyć elewację – samodzielnie czy z pomocą specjalistów?

Pewnie pierwsza myśl, jaka przyjdzie Ci do głowy, jeśli chodzi o samodzielne mycie elewacji to ta związana z kosztami. Owszem, kiedy działasz na własną rękę, na pewno jest taniej. Bywa jednak tak, że elewacja jest mocno zabrudzona i wtedy konieczne może okazać się zatrudnienie profesjonalnej ekipy. Fachowcy dysponują także odpowiednim sprzętem i wiedzą, której Tobie może brakować – szczególnie jeśli chodzi o mycie elewacji z glonów. 

Drobne zabrudzenia takie jak kurz i niewielkie osady usuniesz sam. Profesjonaliści polecają, aby przynajmniej raz na kilka sezonów postawić na gruntowne mycie elewacji z pomocą fachowców. 

Kiedy myć elewację?

Wydawałoby się, że najlepiej to zrobić wtedy, kiedy będzie już tego wymagała. Samodzielne czyszczenie możesz wykonać raz do roku. Jeśli będziesz regularnie dbał o elewację, powierzchnia jej ścian na długo pozostanie w dobrym stanie. Twój dom będzie prezentował się estetycznie, a Ty będziesz spokojny o stan tynku na swojej elewacji. 

A kiedy jest najlepsza pora na czyszczenie elewacji? Fachowcy nie mają wątpliwości, że jest to wiosna, kiedy śnieg już się roztopi, a wyższa temperatura pozwoli budynkowi szybko wyschnąć. 

Jak rodzaj tynku wpływa na zabrudzenia na elewacji?

Najbardziej popularnym rodzajem tynków są tynki cienkowarstwowe. Niestety, niektóre z nich są bardziej podatne na zabrudzenia i glony. Najbardziej nasiąkliwe są tynki mineralne. Mają tak wysoki stopień nasiąkliwości, że nawet w trakcie deszczu ściana słabo się oczyszcza. Ten wysoki poziom zawilgocenia sprawia, że tynki mineralne są idealnym środowiskiem dla glonów. Jeśli zatem masz elewację z tego rodzaju tynku, pewnie często widzisz na niej szaro zielony nalot. 

Oprócz tynków o wysokiej nasiąkliwości, mamy jeszcze tynki o niskiej nasiąkliwości. Są one o wiele bardziej odporne na różnego rodzaju zabrudzenia. Zaliczymy tu tynki akrylowe, silikatowe i silikonowe. Mają one gładką powierzchnię, która tak bardzo nie wchłania wilgoci i zabrudzeń. Jak zauważyłeś, nie bez znaczenia jest faktura tynku. Im gładszy, tym bardziej „brudoodporny”. Tynki o fakturze chropowatej (takie jak kornik i baranek) o wiele szybciej się brudzą. Chociaż oczywiście nawet tynki akrylowe, silikatowe i silikonowe trzeba regularnie czyścić. 

Narzędzia i środki potrzebne do mycia elewacji

Jak już wspomnieliśmy, drobne zabrudzenia usuniesz samodzielnie. Zadanie to ułatwi Ci myjka ciśnieniowa. Wodą pod ciśnieniem zmyjesz kurz i brud, posłuży Ci ona także do spłukiwania naniesionych na powierzchnię elewacji preparatów. 

Sprawdź – profesjonalne czyszczenie elewacji z glonów

Z glonami i wykwitami myjka ciśnieniowa sobie nie poradzi. Konieczne będzie użycie środków chemicznych. Preparat, jaki wybierzesz, musi być dostosowany do rodzaju powierzchni. 

Musisz wiedzieć, że nawet jeśli umyjesz elewację myjką ciśnieniową, Twoje urządzenie nigdy nie będzie miało takiej siły, jak sprzęt stosowany przez profesjonalistów. Poza tym myjkę ciśnieniową możesz zastosować tylko wtedy, kiedy tynk na Twojej elewacji jest w dobrym stanie. Mycie popękanej elewacji zdecydowanie pozostaw fachowcom. 

Specjaliści korzystają z wielu technik czyszczenia elewacji w zależności od tego, czy mają do czynienia z tynkiem, klinkierem czy cegłą. Mogą zastosować mycie gorącowodne lub niskociśnieniowe piaskowanie. Te metody nie są przeznaczone do domowego użytku.