Parapet okienny to nic innego jak wykończenie ściany od strony wewnętrznej i zewnętrznej w miejscu, w którym zamontowane jest okno. Parapety zewnętrzne służą ochronie ściany przed deszczem spływającym po oknach. Parapety wewnętrzne zaś oprócz tego, że wykańczają ścianę, w której zamontowane jest okno mogą mieć także walory estetyczne i użytkowe. Zobaczmy zatem z czego możemy zrobić parapety.

Parapety zewnętrzne w większości przypadków są wykonywane z blachy, najczęściej powlekanej, w kolorze dopasowanym do stolarki okiennej. Niektórzy producenci proponują także blachy powlekane tym samym materiałem, którym powlekane są profile okien z PCV. Dzięki temu okno i parapet tworzą jedną całość kolorystyczną.

Niektórzy wykonują parapety zewnętrzne także z płytki ceramicznej lub klinkierowej specjalnie do tego przeznaczonej. Jest to szczególnie trafione rozwiązanie, gdy mamy dach z dachówki lub na elewacji elementy z klinkieru.

Innym stosowanym na parapety materiałem może być także kamień naturalny lyb jego konglomeraty. Materiał ten sprawdza się zarówno w roli parapetu zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Oprócz wielu zalet, a więc trwałości czy dużych możliwości co do wyboru kolorów materiał ten ma jednak jedną poważną wadę, a mianowicie jest dość drogi. Z tego powodu wiele osób poszukuje jednak rozwiązań alternatywnych.

W przypadku parapetów wewnętrznych możemy zdecydować się np. na parapet drewniany. Jest to dobry pomysł jeśli mamy okna drewniane. Wówczas parapet drewniany w takim samym kolorze co okno tworzy razem z nim doskonałą całość kolorystyczną i wygląda to bardzo estetycznie.

Jeśli mamy okna z PCV to możemy parapet wewnętrzny zrobić również z PCV. Takie parapety są produkowane w kilku szerokościach, a odpowiedni wymiar do naszego okna docina się po prostu na wymiar. W podobny sposób docina się parapety produkowane z płyty wiórowej. Jest to taka płyta laminowana jak blaty kuchenne, lecz jest trochę węższa, więc akurat pasuje na wymiar parapetu.

Wybór materiału na parapet wewnętrzny nie jest jednak jedyną decyzją, dotyczącą parapetu, którą musimy podjąć. Parapet może bowiem pełnić także inne funkcje. Co prawda najczęściej służy jako podstawka pod kwiatki, ale szerszy parapet można wykorzystać także inaczej. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie takiego parapetu jako biurka. Dzięki temu można oszczędzić przestrzeń wewnątrz pomieszczenia. Można także wykorzystać przestrzeń pod parapetem. Można pod nim stworzyć regał czy szafkę do przechowywania przeróżnych rzeczy. Co prawda miejsce to jest często ograniczone przez grzejnik, ale i tak można wykorzystać miejsce obok niego.

Ciekawym rozwiązaniem możliwym do zastosowania w kuchni jest wykonanie parapetu okiennego z tego samego materiału co blat kuchenny. Jeśli dodatkowo blat jest na tej samej wysokości co parapet, to możemy w ogóle pokusić się o zrobienie w tym miejscu blatu i parapetu łącznie, a więc z jednolitej płyty. Będzie to z pewnością ładnie wyglądać. Może jednak trochę ograniczać funkcjonalność okna, lecz jeśli mamy jeszcze inne okna w kuchni, które można łatwo otwierać to możemy w tym jednym przypadku dotyczącym okna nad blatem zrobić właśnie takie rozwiązanie.

Widać więc, że parapetu można użyć bardzo różnorodnie. Kwestie wykorzystania go jako dodatkowego miejsca do pracy czy miejsca do przechowywania powinni rozważyć przede wszystkim właściciele mieszkań o małej powierzchni. W takich mieszkaniach każdy centymetr jest na wagę złota, a wykorzystanie parapetu jest z pewnością dobrym funkcjonalnie rozwiązaniem.