Aby stworzyć w swej alkowie przytulny i ciepły klimat warto podpatrzeć i przemycić do wnętrza styl angielski, który jak żaden inny potrafi wyczarować przyjemną atmosferę. Nieco sielski i bardzo kobiecy, przypadnie do gustu osobom stroniącym od chłodnej stylistyki nowoczesności. Dobra propozycja dla tradycjonalistek lubiących klasyczne, ale charakterystyczne rozwiązania.

Angielska powściągliwość w przypadku aranżacji wnętrz traci na znaczeniu. Tutaj im więcej tym lepiej. Bogactwo bibelotów, wzorzystych tkanin, wielość mebli i mebelków posłuży do urządzenia wyrazistej sypialni, której esencją są kwiaty i pastele. Tak wykreowane wnętrze to świadome odrzucenie minimalizmu. Dodajmy dla jasności, że mówimy o stylu angielskiego dworku, a nie stylu inspirowanym epoką gregoriańską i wiktoriańską (bardziej pałacową).

Kobieca, romantyczna i na swój sposób elegancka. To dobre epitety do zdefiniowana angielskiej alkowy. Podpowiadamy jak uzyskać taki efekt i wymieniamy jej charakterystyczne cechy.

Zacznijmy od kwiatów, które nie są elementem stylizacji, a jej głównym i wyrazistym motywem przewodnim. Róże zakwitają tutaj nie tylko w szklanych wazonach, ale również na pościeli, zasłonach, roletach, meblach tapicerowanych czy ścianach. Innym rozpoznawalnym wzorem jest karata lub pasy (żółto białe, niebiesko białe). One najczęściej goszczą na firankach, fotelach czy ścianach.

Poniższa propozycja to kwiatowy zawrót głowy. Większość z nas uzna ową wariację za nazbyt przesadzoną. Faktycznie dawniej było to bardzo trendy, dzisiaj jednak wolimy nieco delikatniejsze wzornictwo w mniejszych ilościach. Dla uzyskania równowagi i raczej subtelnego podkreślenia angielskiego sznytu, lepiej zdecydować się „tylko” na różaną kaskadę zdobiącą pościel lub firanki.

Kolorystyka oscyluje wokół pasteli. W angielskiej sypialni spotkamy mocne błękity, zgaszone żółcie, pudrowe róże, szarości, beże i biel. Często też złoto w formie dodatków (misy, wazoniki, ramy obrazów czy elementy łóżka. A skoro o nim, powinno być duże, wysokie – małżeńskie. Może być drewniane z miękkim, poduszkowym zagłówkiem lub kłute (metal warto wtedy pomalować na biało).

Grube, mięsiste zasłony specyficznie spięte po bokach to kolejny znak rozpoznawczy tego stylu. Jeśli do tego udekorowane będą kwiatami, każdy zorientuje się skąd czerpaliśmy inspirację.

Meble z reguły są ciężkie, masywne z rzeźbionymi nóżkami i fantazyjną liną. To spadek po wiktoriańskim stylu. Oczywiście nie jest to reguła, bowiem we współczesnej aranżacji możemy użyć prostych mebli i postawić na jeden stylowy akcent w postaci fotela, toaletki lub szezlonga. Bardzo często w Anglii przy łóżku stawia się ozdobną ławeczkę.

Najważniejsze, by mebli było dużo. Unikajmy pustych kątów – szafki, komody, pufy powinny wypełnić wnętrze.
Na podłodze najczęściej rozkłada się przyjemną, puszystą wykładzinę w jasnym kolorze. Ściany można pomalować farbą lub położyć na nie tapety w kwiatowym lub pasiastym wzorze. Tutaj ważne są detale, więc przydadzą się szerokie listwy przypodłogowe i suficie oraz biała lamperia.

Kobiety lubiące bibeloty w takiej alkowie mają swój raj. Dozwolone jest praktycznie wszystko – porcelanowe filiżanki, figurki z fajansu, zdjęcia w ozdobnych ramkach, stare zegary, książki, poduchy z frędzelkami i lampki nocne z jasnym, tkaninowym kloszem umiejscowione na nocnych stolikach. Oczywiście im mniej angielskich akcentów, tym bardziej alkowa zyska wydźwięk nowoczesny.

Decydując się na sypialnię w angielskim stylu możecie być pewni, że odpoczynek w niej i relaks zyska zupełnie nowe znaczenie. Jej bogactwo, dzisiaj tak skrupulatnie odrzucane, stanowi potęgę i elegancję.