Emanuje ciepłem i przytulnym klimatem. Do tego jest elegancko i stylowo, w sam raz dla osób, którym bliskie sercu są reprezentacyjne i gustowne wnętrza. Styl śródziemnomorski to mnóstwo inspiracji i troszkę egzotycznych akcentów, które możemy przenieść na „grunt” naszych mieszkań.

Styl śródziemnomorski to dość rozległy temat czerpiący inspiracje z krajów wchodzących w skład basenu Morza Śródziemnego, głównie z Grecji, Włoch, Francji i Monako. Wielopaństwową i kulturową mieszankę aranżacyjną wraz z pewnymi jej charakterystycznymi elementami można z powodzeniem wykorzystać w salonie, łazience, sypialni, kuchni i balkonie.

Pomimo, że jest to obszerna inspiracja dość łatwo wymienia się jej specyficzne znamiona. Głównymi założeniami jest połączenie stylu rustykalnego i romantycznego ze sporym naciskiem na naturalność. Umeblowanie wydaje się być stylową mieszanką. Do aranżacji wnętrz używa się ciemnych – rzeźbionych mebli (staroci typu rustykalna komoda), dość ciężkich i masywnych, ale zaraz obok nich stawia się lekkie „mebelki” , na przykład z wikliny. Drewno może być ciemne, patynowane lub bielone.

Ponadto specyficznymi częściami stylu są: drewniane stropy, kominki, duże wiatraki zawieszone u sufitu, drewniane okiennice (w polskich realiach dobre są zwijane rolety – shutters).

Określoną regułą rządzi się paleta barw. We wnętrzach na sznyt śródziemnomorski znajdziemy wszystkie kolory ziemi, dodajmy jasne i ciepłe. Dominują beże, brązy, pomarańcze, écru i czerwienie. Jasny koral, turkus, szafir kojarzony z obrazem Morza Śródziemnego, lub odcienie polerowanego złota przypominające słoneczny blask Toskanii. Nie ma miejsca na ciemne i ponure barwy, ani neonowe czy intensywne akcenty.

Ważny elementem są duże okna w kształcie łuku. Istotne by były duże. Światło jest bardzo ważne, wzmacnia wrażenie przestronności, a słońce ze swoją radosną mocą wypełnia każdy milimetr przestrzeni w domu. Styl jest silnie inspirowany naturą i z niej czerpie swe najlepsze cechy, więc sprawdzą się tylko naturalne materiały: drewno, terakota o rdzawej barwie, ceramika, kamień, wiklina, bawełna i len. Często też wykorzystuje się żelazo, które można zobaczyć w formie krzeseł czy stołów z kutymi elementami. Żadne nowoczesne plastiki, chłodne szkło czy błyszczące metale. Wykończenia i dodatki powinny być matowe, a nie na wysoki połysk.

Znajdziemy tu sporo różnych dodatków, choć oczywiście nie możemy z nimi przesadzać. Poduszki na kanapach, kosze z wikliny, książki na półkach, ozdobne lampki, zdjęcia i obrazy, rzeźby, a także różnego rodzaju wazony (małe i bardzo duże) oraz misy. Można pokusić się również o pewne akcenty kojarzone ze słoneczną plażą – muszle, kamienie w szklanych naczyniach, miniaturę statku żeglarskiego czy dekoracyjne lampiony. Tekstylia, zazwyczaj dywan, poduszki lub narzuty zdobią kolorowe tureckie lub marokańskie wzory. Choć wszelkiego rodzaju plecionki na podłodze są również mile widziane. Ważna jest też bujna roślinność w dużych donicach. Palma, bluszcz, orchidee i figowce to dobre propozycje.

Jasne ściany zazwyczaj korespondują z podłogą wykonaną z ciemnego drewna, kamienia naturalnego lub wzorzystej terakoty. Choć warto podkreślić, że surowa cegła na jednej ścianie jest mile widziana, podobnie jak dekoracyjne tynki, grubo i nierówno położone wyglądające na zniszczone i stare – wszelkie przecierki świetnie nawiązują do rustykalnych klimatów.

Styl śródziemnomorski jest dość uniwersalny. Wiele możliwości interpretacji pozwalają stworzyć oryginalną, ciepłą i przyjemną aranżację.