Jak ożywić łazienkę? Jak szybko nadać jej szczyptę oryginalności i charakteru? Fototapeta – to jest to. Okazuje się, że ta forma obrazu popularna w salonach i sypialniach, równie dobrze odnajduje się w łazience.

Bez obaw. Nie jest to nieżyciowy pomysł projektantów, który w realnym życiu się nie sprawdza. Dobrze dobrana fototapeta może posłużyć przez lata – bez odklejania się, czy łuszczenia. Para, woda i wilgoć, czyli typowe „łazienkowe środowisko” nie jest żadną przeszkodą. Laminaty i szkło z łatwością poradziły sobie z tym problemem, dając nam sporo możliwości na aranżację łazienki.

Jaką fototapetę wybrać pod względem estetyki?

Nowoczesny i bardzo realistyczny design niejednokrotnie może nas zaskoczyć. Wanna w lesie, a może na plaży? A co powiecie na wodospad pod prysznicem, lub widok na górski szczyt? To tylko kilka możliwości, jakie daje nam fototapeta. Do jednych z najpopularniejszych motywów zalicza się: górskie i leśnie pejzaże, błękity nieba, kwiaty (orchidee, lilie, tulipany), bambus, soczyście zielone trawy, kamienie w dużym przybliżeniu lub słoneczne i piaszczyste plaże. Choć nie jest to reguła, dla lubiących bardziej miejskie klimaty do wyboru są widoki na duże metropolie z mostami w tle lub humorystyczne obrazki.

Jeśli dysponujemy małą łazienką, świetnym rozwiązaniem będzie jasny „malunek”, który optycznie powiększy przestrzeń. Najlepiej, jeśli grafika imitując drogę leśną, las czy morską plażę sprawi wrażenie jedności z wnętrzem i będzie jego kontynuacją. Czasem kilka gałązek potrafi zdziałać cuda…

Gdzie ją umieścić? To już kwestia naszej wyobraźni i wyczucia estetyki – najczęściej wybiera się powierzchnię nad wanną lub pomiędzy szklanymi półeczkami, ale tak naprawdę każde „wolne” miejsce jest dobre. A rozmiar – im większy krajobraz (zajmujący całą ścianę), tym wrażenie wizualne jest autentyczniejsze, trzeba tylko uważać, by zamiast wejść na rozgrzany piasek plaży, nie zderzyć się ze ścianą… Rzecz jasna równie dobrze można wybrać mniejszy rozmiar fototapety.

Ważne by dobrać motyw na fototapecie i jej kolory do całej aranżacji łazienki. Choć trzeba przyznać, że obrazy są dość uniwersalne i sprawdzą się zarówno w klasycznym lub nowoczesnym wnętrzu, bez większych dylematów typu: pasuję, a może jednak nie? Oczywiście w jasnej łazience możemy pokusić się o intensywne kolory na fototapecie, które tchną masę energii, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by utrzymać kolorystykę w jednej tonacji rezygnując z kontrastów.

Rodzaje fototapety pod względem funkcjonalności

Z pewnością większych problemów dostarczy kwestia funkcjonalności, czyli nie estetyka obrazów tylko ich rodzaj. Jako najlepsze pod każdym względem: trwałości i wyglądu wymienia się fototapety na szkle. Łatwo się je czyści (wilgotna ściereczka z mikro fibry jest niezastąpiona), mają gładką powierzchnię i połysk – tak bardzo ceniony i uwielbiany w nowoczesnych wnętrzach. Projektanci do podkreślenia elegancji proponują podświetlenie obrazu halogenami.

Fototapeta na szkle hartowanym  – opcja najdroższa i najbardziej wytrzymalsza na uszkodzenia oraz wilgoć. Tępe krawędzie są bezpieczne, więc śmiało możemy powiesić ozdobę tuż nad wanną, nie martwiąc się o bezpieczeństwo np. maluchów. Zdjęcie umieszcza się od „środka”, więc pierwsza warstwa szkła chroni je przed zarysowaniem, parą wodną czy innymi zdarzeniami losowymi.

Projektanci zadbali też o ludzi lubiących częste zmiany w aranżacji wnętrz, oferując fototapety oszklone. Obraz umieszcza się między dwiema szybami – można to zrobić samodzielnie. A kiedy nam się znudzi po prostu go zastąpić innym. Sklepy oferują szeroki wybór grafik, od fauny i flory po ludzkie portrety. Jeśli stawiamy na totalny indywidualizm istnieje możliwość przesłania własnego zdjęcia: np. z wakacji. Taki osobisty akcent na pewno jest bardzo oryginalny.

Zaraz za nimi popularne i tanie są fototapety laminowane. Można je naklejać bezpośrednio na ścianę: tynk, kafelki, regips a także szkło. W dodatku zamawiając je, wystarczy podać odpowiednie rozmiary – każda wielkość jest dozwolona. A gdyby nastąpił błąd w pomiarze, bez problemu przytniemy tapetę nożyczkami. Jest odporna na wilgoć, ale musimy zadbać o odpowiednią wentylację łazienki. W innym przypadku dość szybko jej rogi mogą odklejać się od ściany.

alt

alt

alt

Wysokiej jakości materiały i intensywne nasycenie kolorów przywołują bardzo realistyczne obrazy, przez co łazienka nabiera wyrazistości i „życia”. Powiedzmy sobie szczerzę, że jest to również tani sposób na wystylizowanie łazienki i nadanie jej nowego wyglądu. Szybko, mało inwazyjnie, ale skutecznie. Gdy zmiana płytek nie wchodzi w rachubę, fototapeta może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Alternatywą tradycyjnego wykończenia ścian, dość nowatorską i po prostu ładną.