Podejmując decyzję o budowie domu z poddaszem użytkowym, kupując mieszkanie dwupoziomowe czy robiąc w wysokim mieszkaniu antresolę rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę ile decyzji dotyczących schodów będziemy musieli podjąć. Musimy bowiem wybrać nie tylko miejsce, w którym będą umieszczone, materiał, z którego będą wykonane, ale także ich kształt. Przyjrzyjmy się zatem jaki kształt mogą mieć nasze schody.

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest budowanie schodów ze spocznikiem. Schody takie mają dwa biegi, a pomiędzy nimi znajduje się spocznik. Takie schody uznawane są za najwygodniejsze. Dodatkowo, jeśli mamy okno nad klatką schodową, to na schodach tych możemy postawić drabinę, z której będziemy mogli to okno umyć. Schody takie zajmują jednak sporo miejsca i z tego powodu nie zawsze jest możliwość zastosowania takiego rozwiązania.

Jeśli mamy mniej miejsca, to możemy zastosować schody zabiegowe. W ich przypadku schody zmieniają kierunek biegu, ale nie gwałtownie, tak jak to jest w przypadku schodów ze spocznikiem, lecz łagodnie, poprzez zastosowanie ukośnych stopni. Ilość takich stopni zależy od wysokości pomiędzy kondygnacjami i ilości miejsca, jaką mamy przeznaczoną na schody. Niektórzy uważają, że takie schody są niewygodne, gdyż np. dzieci i osoby starsze mogą mieć trudności z ich pokonaniem po stronie wewnętrznej, gdyż tam trójkątne stopnie są najwęższe. Sugerowałabym im jednak po prostu pokonywać takie schody po zewnętrznej, a tam już na pewno trudności z postawieniem nogi mieć nie będą. Takie schody też wymagają określonej ilości miejsca, gdyż wygodne schody muszą spełniać określone warunki dotyczące wysokości i szerokości stopnia. Dlatego w sytuacji, gdy na schody mamy naprawdę mało miejsca, to musimy poszukać jeszcze innego rozwiązania.

Takim rozwiązaniem mogą być schody kręcone. W ich przypadku schody kręcą się wokół słupa, a stopnie mają również nieco trójkątny kształt. Od schodów zabiegowych różnią się przede wszystkim tym, że tutaj każdy stopień jest trójkątny i ma taki sam kształt, a w przypadku schodów zabiegowych, trójkątnych jest jedynie kilka stopni, które pozwalają na wykonanie zakrętu. Takie schody z pewnością wyglądają ładnie, ale ze względu na swój kształt nie są zbyt wygodne. Trudno przez takie schody wnieść meble czy inne duże rzeczy. Ich zaletą jest natomiast niewielki rozmiar. Można spotkać nawet schody o średnicy 1m. Na pewno nie można powiedzieć, że będą one bardzo wygodne, ale da się po nich wejść na górę, a o to przede wszystkim chodzi. Takie schody dość często są wykorzystywane jako schody na antresolę.

Od schodów na antresolę wymaga się bowiem przede wszystkim, żeby miały one niewielkie rozmiary. Schody kręcone z pewnością te wymagania spełniają. Jeśli jednak chcemy mieć schody, które zajmą jeszcze mniej miejsca, to u wejścia na antresolę możemy zamontować drabinę lub schody, które są niemal takie same jak drabina, lecz zamiast szczebli mają niewielkie stopnie. Często stopnie te mają taki kształt, że są szersze z jednej strony. Dzięki temu można po nich wygodniej wchodzić. Z pewnością są to schody które mają najmniejszy rozmiar.

Jeśli jednak nie mamy problemów z miejscem to możemy zastosować także schody proste, bez żadnych zakrętów. Wówczas buduje się je wzdłuż ściany i bez żadnych zabiegów czy spoczników można z nich wygodnie korzystać. Nie każdemu jednak podoba się takie rozwiązanie, choć z pewnością jest najwygodniejsze.
Konkludując powyższe rozważania należy stwierdzić, ze wybór kształtu schodów zależy przede wszystkim od ilości miejsca, które na nie przeznaczamy. Im więcej miejsca, tym większe możliwości wyboru.