Narożna, prostokątna, asymetryczna, wbudowana czy wolnostojąca? A może z hydromasażem? Takie pytania stawia sobie każdy, kto stoi przed dylematem jaką wannę wybrać. Wybór prosty nie jest, ale trzeba się zastanowić jakie są nasze priorytety. Czy ważniejszy będzie nowoczesny design czy rozmiar wanny, który pozwoli nam ją dopasować do niewielkich wymiarów naszej łazienki. Zobaczmy zatem jaki mamy wybór.

Zacznijmy od najbardziej popularnej wanny prostokątnej. Jej zaletą jest to, że doskonale wpisuje się w zarówno we wnętrze niewielkie, urządzone skromnie, jak i we wnętrze salonu kąpielowego o sporych rozmiarach. Wystarczy dobrać wielkość wanny do naszych potrzeb lub do rozmiaru łazienki. Oczywiście najwygodniejsza będzie wanna jak największa, w której bez problemów będziemy mogli się położyć i dzięki temu odpocząć w kąpieli w naprawdę komfortowych warunkach. Rozmiar wanny zależy zatem także od naszego wzrostu. Inny wymiar będzie wygodny dla osoby o wzroście przeciętnym, a inny dla osoby bardzo wysokiej.

W tej chwili można spotkać wanny prostokątne o różnych kształtach wnętrza, z podłokietnikami, uchwytami, symetryczne wewnątrz lub nie. Mogą one mieć także różną głębokość oraz różne umiejscowienie korka. Na to ostatnie warto zwracać uwagę, gdyż najwygodniejsze są wanny z korkiem w środku. Dzięki temu niezależnie od tego, w którą stronę będziemy chcieli usiąść zawsze będzie nam wygodnie i nie będziemy musieli siadać na korku.

Patrząc z perspektywy aranżacji łazienki w określonym stylu, to wanny prostokątne należą do rozwiązań klasycznych. Dzięki temu dobrze będą wyglądały zarówno w łazienkach minimalistycznych, jak i rustykalnych. Wszystko zależy od doboru armatury i kafelków, gdyż wanna prostokątna stanowi jedynie tło, a nie główny element decydujący o stylu wnętrza.

Wiele osób jednak decyduje się na zakup wanny narożnej. W wannie takiej jest z pewnością więcej miejsca, mogą się w niej swobodnie zmieścić nawet dwie osoby. Można spotkać wanny symetryczne lub asymetryczne o różnym stosunku boków. W takich wannach często spotyka się także siedzisko, dzięki któremu możemy siedzieć w wannie jak na krześle, ze spuszczonymi nogami.

Wanny narożne mają jednak swoje wady. Po pierwsze wymagają zdecydowanie więcej miejsca w łazience niż wanny prostokątne. Z tego powodu rzadko kiedy decydują się na nie posiadacze mieszkań, w których każdy centymetr bywa na wagę złota. Po drugie duże wanny narożne są trudne w czyszczeniu. Stojąc poza wanną trudno bowiem dostać się do wszystkich miejsc, w których daną wannę należałoby wyczyścić. Czasem konieczne bywa po prostu wejście do wanny, a to nie jest zbyt wygodne przy sprzątaniu.

Właściciele ogromnych pokoi kąpielowych mogą sobie pozwolić także na wybór wanny okrągłej czy owalnej. Jest to z pewnością swego rodzaju ekstrawagancja, choć trzeba przyznać, że takie wanny są duże i wygodne, a poza tym łazienka w nie wyposażona staje się luksusowa.

Poza wyborem kształtu, musimy także zdecydować czy to ma być wanna wbudowana czy wolnostojąca. Do wbudowania nadają się wanny o wszelkich kształtach. Kwestią wyboru jest to, czy wannę obudowujemy dopasowując kształt obudowy do kształtu wanny, czy np. w przypadku wanien okrągłych robimy zabudowę prostokątną lub kwadratową. Pamiętajmy, że dzięki zabudowie możemy zyskać dodatkowe półeczki wokół wanny, na których będziemy mogli położyć kosmetyki w czasie kąpieli. Zabudowę możemy wykonać w łazience o każdym rozmiarze, nawet takiej maleńkiej, w której wanna wygląda jak większy brodzik.

Wanny wolnostojące natomiast wymagają zdecydowanie więcej miejsca. Taka wanna wygląda dobrze tylko wtedy, gdy dookoła niej jest sporo miejsca. Najlepiej, gdyby wanna taka mogła stać na środku, gdyż wtedy wygląda najlepiej. Dlatego wybór wanny wolnostojącej do małej łazienki raczej mija się z celem. Wciśnięcie takiej wanny do kąta będzie po pierwsze wyglądało dziwnie, a po drugie trudno będzie utrzymać czystość za wanną od strony ściany.

Ostatnim dylematem, z którym przychodzi się zmierzyć wybierającym wannę jest kwestia hydromasażu. W kolejnym artykule zastanowimy się czy warto go robić i z czym się wiąże taka decyzja.