Wybór schodów nastręcza wielu ludziom sporo trudności. Wybór jest bowiem ogromny i nie każdy umie się w tym gąszczu odnaleźć. Jeśli jednak już uda nam się podjąć decyzję co do materiału i kształtu schodów, to powstaje kolejny dylemat dotyczący balustrady, jaką do wybranych schodów zainstalować. W tym przypadku także można wybierać spośród wielu opcji.

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest brak balustrady schodowej. Wówczas odpada nam problem wyboru kolejnego elementu wystroju wnętrza. Niestety takie rozwiązanie nie wszystkim pasuje. W domach, w których są małe dzieci schody bez balustrady nie mają prawa bytu. Na takie schody mogą sobie natomiast pozwolić młodzi ludzie, mieszkający bez dzieci, dla których design schodów ma większe znaczenie niż ich funkcjonalność. Brak balustrady wymusza bowiem wybór pewnego rodzaju schodów. Najczęściej bez poręczy robi się schody nowoczesne, często bardzo lekkie, bez wielkiej konstrukcji. Zdarza się, że stopnie w takich schodach niejako wiszą na ścianie. Robi to bardzo futurystyczne wrażenie i doskonale pasuje do wnętrz nowoczesnych.

Brak balustrady nie sprawdzi się jednak przy schodach o bardziej tradycyjnych kształtach. W ich wypadku brak balustrady mógłby sugerować nie tyle zamierzoną wizję artystyczną, lecz raczej niedokończone prace wykończeniowe. Jeśli zatem mamy schody bardziej tradycyjne, a do tego w naszym domu są dzieci, to jednak lepiej byłoby się na jakąś balustradę zdecydować. Do wyboru mamy różne materiały, z których takie balustrady się wykonuje oraz przeróżne modele tralek i poręczy.

Mówiąc o różnorodności materiałów należy przede wszystkim wspomnieć o drewnie, stali szlachetnej i szkle. Z tych trzech materiałów wykonuje się większość współczesnych balustrad. Można wykonywać balustrady z jednego materiału, a można też łączyć je ze sobą co daje bardzo ciekawe efekty wizualne. Trzeba jednak pamiętać, że wybór określonego materiału powinien przynajmniej częściowo być dopasowany do stylu wnętrza. I tak we wnętrzach w stylu rustykalnym pomyłką byłoby stosowanie balustrady szklanej. W takim wnętrzu lepiej sprawdziłaby się balustrada drewniana lub z elementów kutych. Natomiast we wnętrzach nowoczesnych najlepiej wyglądają balustrady szklane o minimalistycznej formie, a więc najlepiej jeśli byłyby to po prostu łączone ze sobą tafle szklane, bez żadnej innej dodatkowej konstrukcji.

W stylach pośrednich można użyć każdego z wcześniej wspomnianych materiałów, dowolnie je łącząc. Wyznacznikiem stylu w tym wypadku nie będzie bowiem materiał, z którego balustrada jest wykonana, lecz kształt tralki i poręczy. Bogato zdobione tralki drewniane będą sugerowały styl klasyczno-zakopiański. Będą one ciężkie i będą pasowały raczej do schodów większych rozmiarów. We wnętrzach mniejszych, gdy nie chcemy, żeby balustrada nas przytłoczyła, możemy zastosować tralki ze stali szlachetnej, które są mniejsze i bardziej proste w kształcie.

Jeśli natomiast mamy zamiar zastosować balustradę z elementami szklanymi, to lepiej będzie jeśli dodatkiem do niej będzie stal szlachetna, a nie drewno. Szkło z drewnem nie zawsze bowiem w tym wypadku idzie w parze. Nie znaczy to jednak, że takiego rozwiązania zastosować się nie da.

Kończąc już powyższe rozważania po raz kolejny należy stwierdzić, że decyzję dotyczącą rodzaju balustrady trzeba podjąć po wnikliwej analizie własnych gustów i stylu, w którym aranżujemy wnętrze. Dodatkowym wyznacznikiem będzie rodzaj posiadanych schodów oraz wielkość pomieszczenia, w którym schody te są zainstalowane. Im mniejsze pomieszczenie tym balustrada powinna być delikatniejsza. Zbyt „bogata” może niepotrzebnie przytłoczyć wnętrze.