Wraz z nadejściem etapu, w którym nasze dziecko wybiera się do pierwszej klasy wielu rodziców staje w obliczu problemu, jakim jest zakup biurka i odpowiedniego krzesła. O ile jeszcze na etapie przedszkolnym wystarczający był stolik, przy którym dziecko rysowało i bawiło się, o tyle w pierwszej klasie konieczne jednak już będzie biurko. Zastanówmy się zatem czym się takie biurko powinno charakteryzować.

Przede wszystkim biurko powinno być funkcjonalne. Żeby takie było to powinno być odpowiednich rozmiarów, żeby można było na nim wygodnie rozłożyć książki i zeszyty. Powinno mieć także miejsce na przechowywanie, a więc półeczki czy szufladki. Dzięki temu będzie można utrzymywać ład, chowając aktualnie nieużywane przybory szkolne.

Nasuwa się więc pytanie co to znaczy, że biurko powinno mieć odpowiedni rozmiar. Można by powiedzieć, że im większe tym lepsze. Jednakże zwykle dzieci mają ograniczoną przestrzeń w pokoju, a więc biurko powinniśmy dopasowywać nie tylko do rozmiaru dziecka, ale także do rozmiaru pokoju. Trzeba się przy tym zastanowić, czy kupujemy niewielkie biurko dla pierwszaka licząc się z tym, że za parę lat trzeba będzie zmienić biurko na większe, czy też od razu mamy ochotę na zakup biurka na dłużej, a więc lepiej by było, żeby było ono nieco większe. Dziecko w starszych klasach korzysta przecież z większej ilości książek równocześnie oraz zwykle musi mieć także miejsce na komputer.

Jeśli wybierzemy tę drugą opcję, a więc zdecydujemy się na zakup biurka nieco większego, na którym ma się również zmieścić komputer, to wybierzmy takie, które będzie do tego przystosowane. Powinno mieć zatem przygotowany otwór na kable i wysuwaną półeczkę na klawiaturę. Mimo popularności i powszechności laptopów trzeba być jednak przygotowanym na to, że dziecko będzie jednak korzystać z komputera stacjonarnego. Dzięki otworowi w biurku kable nie będą się niepotrzebnie plątać z tyłu i będzie to dużo wygodniejsze.

W handlu dostępne są także biurka, które mają regulowaną wysokość blatu. Dzięki temu można ją dopasować do wzrostu dziecka i wraz z jego rośnięciem stopniowo podnosić wysokość blatu. Wydaje się jednak, że podobny efekt osiągniemy dzięki zakupowi krzesełka o regulowanej wysokości.

Krzesło o regulowanej wysokości jest bowiem elementem uzupełniającym kącik do odrabiania lekcji dla młodego ucznia. Dzięki niemu możemy odpowiednio dopasować ustawienie siedziska, co pozwoli nam zapewnić dziecku nie tylko komfort przy odrabianiu lekcji, ale pozwoli także zadbać o jego odpowiednią postawę. Siedzisko w takim krześle może być tapicerowane lub nie, najważniejsze, żeby było wygodne. Przy zakupie takiego krzesła pamiętajmy także o zakupie maty zabezpieczającej podłogę przed kółkami. Jeśli jej nie kupimy to musimy się liczyć z tym, że na podłodze pozostaną ślady, chyba, że jest na niej dywan lub wykładzina.

Tak więc zestaw biurko i krzesło o regulowanej wysokości to komplet, bez którego nie powinien zaczynać szkoły żaden młody uczeń. Nie zapominajmy jednak, że poza walorami funkcjonalnymi dla dziecka istotna jest także estetyka. W tym względzie możemy dać dziecku wybór, żeby samo podjęło decyzję, które biurko będzie dla niego najlepsze. Dając dziecku wolną rękę nie zapominajmy jednak o tym, że to nie wygląd, lecz funkcjonalność w przypadku biurka ma najistotniejsze znaczenie. Do wyboru oprócz zwyczajnych biurek w kolorze drewna, są także biurka kolorowe czy z bohaterami bajek.Dziecko oczywiście może dokonać ostatecznego wyboru samodzielnie, ale najpierw to my powinniśmy dokonać selekcji i wybrać biurka optymalne według nas pod wspomnianymi wcześniej względami.