Domki drewniane sukcesywnie zdobywają sobie coraz większe uznanie wśród polskich klientów. Nic w tym dziwnego, ponieważ konstrukcje tego rodzaju z jednej strony odznaczają się wysoką mobilnością a także znacznie bardziej przystępną cenę, niż konstrukcje wykonywane z innych materiałów, natomiast z drugiej strony oferują naprawdę wysoki komfort użytkowania.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż nawet konstrukcje tak przystępne i mobilne, jak małe domy drewniane całoroczne wciąż pozostają budynkami mieszkalnymi(w sensie praktycznym oczywiście, a nie w sensie prawnym). Oznacza to, że wybierając konkretną ofertę domków drewnianych warto zwracać uwagę nie tylko na przystępną cenę, ale również cały szereg innych czynników, które decydują o bezpieczeństwie oraz wytrzymałości tego rodzaju konstrukcji.

czym się kierować wybierając małe domy drewniane całoroczne?

Naturalnie, cena zawsze będzie stanowić dla nas istotny czynnik. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że nawet w tym zakresie problem jest znacznie bardziej skomplikowany, niż może się z pozoru wydawać. Wybierając tanią ofertę narażamy się na to, że zakupiony domek szybko będzie wymagał remontu(czyli kolejnych nakładów pieniędzy) oraz rzecz jasna na to, że nie konstrukcja nie będzie w stanie zapewnić nam pożądanego komfortu użytkowania.

Jakie więc faktory należy brać pod uwagę wybierając małe domy drewniane całoroczne? Z pewnością ogromne znaczenie ma tutaj jakość materiałów jakich używa się do konstrukcji domku a także stopień zaawansowania systemów izolacji cieplnej.

Znakomitym przykładem może być tutaj oferta firmy Eko Architektura, od dawna będącej jednym z wiodących producentów oraz dostawców domków drewnianych w realiach polskiego rynku. Wszystkie domki konstruowane przez Eko Architekturę cechują się następującymi parametrami:

  • 1. Posiadają zaawansowane i atestowane systemy izolacji cieplnej
  • 2. Są wyposażone w wysokiej jakości drzwi okna, co z jednej strony minimalizuje utratę ciepła, natomiast z drugiej strony chroni konstrukcję przed wilogocią
  • 3. Są konstruowane z wysokiej jakości drewna, które dodatkowo jest skutecznie zabezpieczane przed wpływem czynników atmosferycznych

Każdy z tych trzech wymienionych faktorów ma niebagatelne znaczenie jeżeli chodzi o trwałość konstrukcji domków drewnianych. Warto zdawać sobie sprawę, że np. nieodpowiednia izolacja cieplna to nie tylko problemy z utrzymaniem właściwej temperatury wewnątrz konstrukcji, lecz także zwiększona ekspozycja na wilgoć.

Jeżeli natomiast domek całoroczny został wykonywany z niskiej jakości drewna i/lub drewno to nie zostało należycie zabezpieczone przed destruktywnym wpływem czynników atmosferycznych, musimy liczyć się z tym, że konstrukcja dość szybko zacznie ulegać degeneracji. Niestety, żyjemy w strefie klimatycznej, która wystawia każdą konstrukcję mieszkalną na naprawdę poważną próbę jakości, zwłaszcza w okresie jesiennym oraz letnim.

co jeszcze jest istotne?

Jako jedna z niewielu firm na rynku Eko Architektura oferuje nie tylko sam montaż domków drewnianych zgodnie z najwyższymi standardami jakości, ale również transport konstrukcji do klienta. Jest to fakt o ogromnym znaczeniu, z czego niestety zamawiający często nie zdają sobie sprawy. Pamiętajmy, że niewłaściwy transport konstrukcji drewnianej może spowodować po prostu jej uszkodzenie, co niestety może przekładać się na wytrzymałość a nawet na nasze bezpieczeństwo.

Kolejny istotny czynnik to jakość materiałów, czyli drewna. Przyjmuje się, że w naszych warunkach klimatycznych do budowy domków całorocznych powinno używać się wyłącznie suchego drewna klasy A o wilgotności w przedziale 14-18 %. W przeciwnym wypadku, materiały mogą okazać się niewystarczająco odporne na deszcz, wilgoć czy śnieg.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż wszystkie małe domy drewniane całoroczne dostępne w ofercie Eko Architektury cechują się wysokimi standardami energooszczędności. Jest to ważne nie tylko z perspektywy troski o środowisko naturalne, ale również z punktu widzenia naszych finansów: mniejsza utrata energii oznacza, że konstrukcja wymaga mniejszej ilości energii w celu jej ocieplenia, co w sposób bezpośredni przekłada się na niższe kosztu utrzymania i eksploatacji domku z drewna.