Dla mieszkańców miejskich blokowisk balkon jest namiastką ogrodu, daje możliwość przebywania na świeżym powietrzu, a dodatkowo służy także często jako miejsce do wieszania prania. Ładny ustawny balkon od strony południowo-zachodniej sprawia, że takie mieszkanie jest chętniej kupowane niż identyczne bez balkonu. Czy jednak balkon jest rzeczywiście potrzebny osobom, które mają w planie wybudować dom? Czy balkon w domu jednorodzinnym to dobry pomysł?

Projektów domów jednorodzinnych z balkonami jest bardzo wiele. Z tego powodu większość wybudowanych domów jest w nie wyposażona. Jeśli jednak się bliżej przyjrzeć tej kwestii to widać, że na tych balkonach najczęściej po prostu rosną kwiaty, a nikt na nich nie siaduje. Zwykle siaduje się raczej na tarasie, który ma większą powierzchnię i można z niego bezpośrednio zejść do ogrodu. Na domowym balkonie raczej nie wiesza się także prania, jak to bywa w blokach, gdyż zwykle w ogrodzie znajduje się inne miejsce ku temu przeznaczone. Posiadanie balkonu wiąże się raczej z wieloma problemami.

Przede wszystkim jest to kolejna powierzchnia, którą należy wykończyć. Trzeba zatem w jakiś sposób wykończyć podłogę, a więc np. położyć na niej płytki czy specjalne deski tarasowe. Jest to także dodatkowa powierzchnia do sprzątania. Balkony brudzą się przecież bardzo od kurzu, pyłków roślin i padającego deszczu czy śniegu. Dla własnego komfortu psychicznego wiele osób sprząta balkony regularnie, przy czym zupełnie z nich nie korzysta. Jest to więc niepotrzebna strata czasu.

Ponadto można na balkon spojrzeć również pod kątem jego energooszczędności. Płyta będąca podłogą balkonu musi być powiązana ze stropem między kondygnacjami. Płyta ta nie jest niczym osłonięta ani zaizolowana, w związku z tym jest bezpośrednio połączona z powietrzem na zewnątrz. W trakcie zimy, gdy na zewnątrz są ujemne temperatury, a wnętrze domu jest ogrzewane powstają spore straty ciepła, co bywa odczuwalne dla wysokości naszych rachunków za ogrzewania, a więc także dla naszego portfela.

Wiemy zatem jakie są wady balkonów. Czy jednak widać jakieś zalety? Otóż wiele osób decyduje się na wykonanie balkonu, gdyż chce mieć w pokojach na poddaszu duże okna balkonowe. Nie widzi innej możliwości niż wykonanie za oknami balkonu. Jest jednak inna możliwość. Można zrobić okna balkonowe bez konieczności budowania całego balkonu. Wystarczy przestrzeń za takim oknem wykończyć parapetem tak jak przy oknie normalnych rozmiarów. Żeby uniknąć wypadnięcia przez nie wystarczy zamontować balustradę. Balustrada ta powinna mieć raczej konstrukcję ażurową lub w ogóle powinna być wykonana ze szła, żeby nie zabierać światła wpadającego do pomieszczenia. Na takiej balustradzie można także zawiesić skrzynki z kwiatami, które będą dekorowały nasz dom z zewnątrz. Do tego balkon jest zupełnie niepotrzebny.

Znając wady i zalety posiadania balkonów w domu jednorodzinnym sporo osób poprzestanie na wykonaniu okien balkonowych bez balkonu. Tradycjonaliści jednak pewnie stwierdzą, że balkon w domu musi być i zrobią go nawet wtedy, gdy wcale nie będą z niego korzystać. Ważne jednak, żeby tę decyzję podejmować świadomie, po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw.