Problem alergii dotyka coraz większą grupę społeczną. Niestety sporą jej część stanowią dzieci, dla których objawy alergii są szczególnie trudne. Z tego powodu pokoje dla alergików powinny spełniać określone wymagania, dzięki którym życie w takim pokoju nie będzie powodowało tak uciążliwych objawów alergii jak katar, kaszel czy wysypki. Jeśli zatem mamy w domy alergika to zobaczmy czego powinniśmy unikać.

Większość alergików ma problem z roztoczami kurzu domowego. Dlatego pomieszczenia, w których będą oni przebywać powinno się często sprzątać, szczególnie na mokro. Z tego powodu do wykończenia powinno się używać materiałów, które można czyścić właśnie w ten sposób. Na podłogę należałoby więc położyć terakotę, panele czy parkiet. Unikać natomiast powinno by się wykładzin i dywanów. Dywan i wykładzina są bowiem miejscem, które pomimo częstego odkurzania i czyszczenia na mokro staje się doskonałym siedliskiem dla roztoczy.

Problemem w pokoju alergików są także firany, zasłony czy meble tapicerowane. W związku z tym zasłony i firany powinno się zastąpić roletami lub żaluzjami. Najlepiej, żeby można je było czyścić na mokro, gdyż one przecież także łapią kurz. Jeśli chodzi o meble tapicerowane, to zamiast kanapy obitej pluszem lepiej będzie wybrać kanapę obitą skórą naturalną bądź ekologiczną. Krzesła zaś lepiej wybierać bez tapicerowanych siedzisk.

Elementem, który dość istotnie wpływa na zdrowie i samopoczucie alergików jest także sposób ogrzewania. Tradycyjne ogrzewanie za pomocą grzejników opiera się na zasadzie konwekcji, a więc wprowadza powietrze w ruch, powodując unoszenie się i opadanie kurzu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla alergików jest ogrzewanie podłogowe. W tym przypadku odbywa się ono na zasadzie promieniowania, a temperatura, która jest przez nie emitowana jest zdecydowanie niższa. Oczywiście w tym wypadku również następuje wymiana powietrza, ale jego ruch jest właściwie niezauważalny. Dlatego jeśli jesteśmy na etapie projektowania domu, to zastanówmy się czy nie lepszym w tym przypadku rozwiązaniem będzie zastosowanie ogrzewania podłogowego.

Przystępując do prac wykończeniowych powinniśmy także zwracać uwagę na jakość materiałów budowlanych oraz ich skład. Nie malujmy więc pokoju alergika byle jaką farbą, lecz zwróćmy uwagę na jej skład i właściwości. Są już na rynku farby przyjazne alergikom, które nie dość, że są nieszkodliwe i nie trzeba po nich długo wietrzyć pomieszczeń, to jeszcze zawierają składniki utrudniające osiadanie kurzu.

Jeśli chodzi o osiadanie kurzu, to trzeba pamiętać, że osiada on na wszelkich poziomych płaszczyznach. Dlatego projektując wykończenie powinno się to brać pod uwagę. Zatem w tym przypadku chybionym pomysłem będzie ułożenie na ścianach cegły czy kamienia. Osiadający na nierównościach kurz niestety będzie siedliskiem roztoczy i nie będzie służył zdrowiu naszego alergika.

Pamiętajmy zatem, że urządzając pokój dla alergików powinniśmy dążyć do maksymalizacji gładkich powierzchni, które będzie można łatwo zmywać. Powinniśmy unikać wszelkich tzw. „kurzołapek” oraz tkanin. Dzięki temu nasz dom będzie łatwy do sprzątania, a my będziemy spokojni, że zrobiliśmy wszystko, żeby trudne życie z alergią chociaż w domu było łatwiejsze.