Adaptacja poddasza tylko z pozoru wydaje się zadaniem łatwym. Nie zawsze jednak łatwo jest zagospodarować przestrzeń pod skosami, zwłaszcza gdy chcemy na poddaszu urządzić łazienkę, a więc potrzebujemy wstawić tam sprzęty o określonych funkcjach i rozmiarach. Zobaczmy zatem na co zwracać uwagę przy projektowaniu łazienki na poddaszu i jak urządzić ją w sposób funkcjonalny.

Podstawą dla wielu użytkowników łazienek jest posiadanie prysznica. W łazience na poddaszu trzeba rozważnie wybierać miejsce, w którym zostanie on usytuowany, gdyż nie w każdym miejscu uda się go zmieścić ze względu na wysokość sufitu. Zwykle prysznic taki znajduje swoje miejsce przy drzwiach wejściowych, gdyż tam jest po prostu odpowiednia wysokość. Nie ma możliwości zrobić prysznica pod skosem, gdyż ścianka kolankowa na to nie pozwala. Trzeba jednak określić swoje oczekiwania co do wielkości prysznica już na etapie projektowania, gdyż wówczas można jeszcze przesunąć ścianę wejściową do łazienki. Jeśli tego nie zrobimy, a marzymy o dużym prysznicu, to niestety może okazać się, że pozostanie on w strefie marzeń.

Poza miejscem na prysznic w łazience na poddaszu istotne jest również przemyślenie ustawienia wanny. Wygodne wchodzenie do wanny, siedzenie w niej i wychodzenie z niej wymaga bowiem odpowiedniej przestrzeni nad wanną. Jeśli więc mamy niską ściankę kolankową, to dobrym rozwiązaniem może się okazać odsunięcie nieco wanny od ściany, poprzez zrobienie podręcznej półeczki na kosmetyki. Dzięki temu zyskujemy dodatkową wysokość nad wanną, która zdecydowanie ułatwi nam komfortowe zażywanie kąpieli.

Ciekawym pomysłem jest również posadowienie wanny nieco niżej. Jeśli mamy taki plan, to musimy o tym pomyśleć już na etapie wylewania wylewki. Wówczas miejsce przeznaczone na wannę pozostawia się bez niej, stawiając wannę bezpośrednio na stropie. Dzięki temu podłoga w wannie znajduje się mniej więcej na wysokości podłogi w łazience. Zyskujemy w ten sposób nie tylko dodatkowe centymetry nad wanną, ale także sprawiamy, że wejście do wanny staje się łatwiejsze. Ma to znaczenie szczególnie dla osób starszych i dzieci.

W łazience pod skosem trzeba także przemyśleć miejsce na ustawienie muszli klozetowej. Niedobrym rozwiązaniem byłoby ustawianie go w takim miejscu, gdzie przy muszli nie da się swobodnie stanąć. W takim wypadku każdorazowa chęć skorzystania z ubikacji wiązałaby się z koniecznością uważania lub powodowałaby ciągłe uderzenia w głowę. Dlatego ubikacja, jeśli tylko układ łazienki na to pozwala powinna się znajdować raczej bliżej ściany wejściowej niż ściany zewnętrznej, od której idzie skos.

Nie inaczej sprawa przedstawia się z umywalką. Przy niej także powinniśmy mieć możliwość stania w pozycji wyprostowanej. Tylko wtedy korzystanie z niej będzie wygodne. Dlatego trzeba znaleźć takie miejsce, w którym będzie to możliwe. W przypadku umywalki istotna jest również kwestia oświetlenia. Jeśli więc mamy w łazience okno, to starajmy się tak zaplanować układ wnętrza, żeby światło z okna padało na twarz, a nie na plecy osoby korzystającej z umywalki. Pozwoli to na wygodne golenie się czy malowanie, bez konieczności korzystania ze światła sztucznego.

Dochodzimy tym samym do kolejnego dylematu, a więc kwestii posiadania okna w łazience. Sprawa to dotyczy oczywiście nie tylko łazienek pod skosem, ale w tym przypadku bywa szczególnie istotna. W łazience pod skosem zwykle instalowane są okna dachowe. Dzięki nim mamy dobrze doświetlone wnętrze, a dzięki wysokości, na jakiej okno się znajduje i kątowi jego ustawienia nie musimy się obawiać wzroku osób z zewnątrz. Jeśli jednak mamy w łazience jaskółkę, a w niej okno pionowe, to o prywatność musimy zadbać poprzez zastosowanie różnego rodzaju rolet czy żaluzji. Wydaje się jednak, że okno w łazience zawsze jest lepszym rozwiązaniem niż jego brak.

Wiedząc już na co zwracać uwagę przy projektowaniu łazienki na poddaszu z pewnością uda nam się zaprojektować funkcjonalne wnętrze. Pamiętajmy, żeby zaczynać zawsze od prysznica, gdyż to on potrzebuje największej powierzchni o określonej wysokości. Jeśli znajdziemy na niego miejsce, to możemy ustawiać kolejne urządzenia.